סיפורי הסביבה

לקפוץ לביאליק לקפה

חיים נחמן ביאליק ובית ביאליק

במעלה רחוב ביאליק, סמוך לבית העירייה הישן, שוכן ביתו של המשורר הלאומי - חיים נחמן ביאליק.

ביאליק נולד בשנת 1873, עלה לישראל ב-1924, קבע את ביתו בעיר תל אביב ואיתה ניהל רומן הדוק, אישי ומיוחד במינו.

בית ביאליק נבנה על מגרש שביאליק מימן בעצמו, באמצעות הכנסות ממהדורה מיוחדת של כתביו. הבית, שנחנך בשנת 1925, נבנה ב "הסגנון האקלקטי בארץ ישראל" סגנון האקלקטי בתכנון האדריכל יוסף מינור. מספרים כי בתחילה התנגד ביאליק לבניית מרפסת בחזית הבניין הפונה לרחוב. בסופו של דבר, המרפסת כן נבנתה, בעקבות התעקשות האדריכל שגרס כי "בית בלי מרפסת שקול לפנים בלי "אף" חוטם".

בבית ביאליק נמצאים ציורים ופסלים של המשורר, פרי יצירתם של אמנים ישראלים, השעון המיתולוגי המנגן מדי שעה את "התקווה", כתבי-היד המקוריים של יצירותיו ואוסף גדול של מכתבים שכתבו ילדים למשורר.

בביקור בבית ביאליק ניתן להתרשם מכתביו המוקדמים וליהנות מאווירה קסומה של תערוכות, קונצרטים ומגוון רחב במיוחד של אירועי תרבות, מוזיקה ואמנות.

בית ראובן רובין

בבית מספר 14 ברחוב ביאליק הפסטורלי, שוכן בית ראובן רובין.

בבית זה התגורר הצייר, מחלוצי האמנות בארץ ישראל, משנת 1946 ועד מותו בשנת 1974. רובין היה מגדוליה. "צייר" ציירים הישראליים והוא ביטא ביצירותיו את תחושתה רוחניות של ארץ ישראל.

כיום משמש הבית כמוזיאון המוקדש ליצירותיו. בבית מוצגות תערוכות מתחלפות רבות, מהחשובות בתל אביב.

בית העיר

פיסת היסטוריה נוספת מסתתרת לה בצידה הצפוני של כיכר ביאליק.

בית העיר, הידוע גם כ"בית א. סקורה", נבנה ב-1925 על ידי האדריכל משה צ'רנר ותוכנן במקור כ"בית מלון" בית מלון.

בשנת 2009, במסגרת חגיגות 100 שנים לעיר תל אביב יפו, הוקם בבניין "בית העיר" מוזיאון ומרכז לתולדות העיר תל אביב. המוזיאון המרתק מכיל שני חללים מרכזיים: האחד נבנה בחלל בית העירייה הישן, תוך שיחזור המבנה ההיסטורי ולשכתו של ראש העירייה הראשון מאיר דיזנגוף. השני, שנבנה כתוספת, מכיל חלל תצוגה לתערוכות ומרכז מידע וירטואלי על עברה של העיר. בבית העיר ובכיכר למרגלותיו מתקיימים אירועי תרבות מיוחדים לאורך כל השנה דוגמת ערבי ג'אז, מסיבות, מפגשי אמן, השקות של תערוכות ייחודיות, אירועים של הבוהמה התל אביבית לדורותיה ועוד.

מוזיאון הבאוהאוס

תחילת שנות ה-30. קבוצת ארכיטקטים צעירים, ברובם בוגרי בית הספר הגבוה לאומנות "הבאוהאוס" בגרמניה, מביאה אל תל אביב את "הסגנון הבינלאומי", אחת האסכולות החשובות באדריכלות המודרנית. הסגנון היפהפה מדגיש את הפשטות, התכליתיות, הקווים הנקיים, הקירות הלבנים, הגגות הישרים, החלונות הגדולים.

כ 4,000 בתים נבנו בתל אביב בסגנון הבאוהאוס, סגנון אשר מאפיין חלקים רבים משטחי העיר. סגנון זה העניק לה לימים את תואר "העיר הלבנה" ותרם להכרה עולמית של תל אביב כ"אתר מורשת עולמית" בשנת 2003.

מוזיאון הבאוהאוס בביאליק 21 מושך אליו תיירים מכל העולם. הוא מזמין את מבקריו להצטרף למסע מרתק וקסום בזמן, לימי המחצית הראשונה של המאה העשרים.

המדרגות הסודיות לכיכר ביאליק

רק מקומיים יודעי דבר מכירים את המדרגות הסודיות המקשרות את שוק בצלאל ורחוב טשרניחובסקי ישירות לכיכר בית העיר. המדרגות הקסומות צרות מאוד וחובקות בתוכן הצצה נדירה להווי התושבים ברחוב, דרך חבלי הכביסה וגינות הבתים המלבלבות.

להביא חלב מטשרניחובסקי וצהריםם מבוגרשוב

חיים בוגרשוב

חיים בוגרשוב נולד ב-1876, היה "מחנך" מחנך עברי, פעיל ציוני וממקימי "הגימנסיה העברית הרצליה" הגימנסיה העברית הרצליה. ב-1919 מונה בוגרשוב למנהל הגימנסיה, וכהן בתפקיד זה עד לשנת 1951.

עיריית תל אביב כיבדה את בוגרשוב עוד בחייו ובחרה לקרוא לרחוב מרכזי בתל אביב על שמו.

בוגרשוב נפטר בשנת 1963, אבל רחוב בוגרשוב הוא היום רחוב חי, נושם ופועם. מעבר לכך שבוגרשוב הוא אחד הצירים המרכזיים בהם פוסעים תל אביביים לים, הרחוב רצוף בשפע של חנויות בגדים מגוונות, מספרות, מעדניות, חנויות בעלי-חיים, ברים ומסעדות. הייחוד של בוגרשוב טמון באופיו - הוא נגיש, לא יהיר ומזמין. הרחוב הקסום הזה מקבץ אליו את כל סוגי האנשים ונותן מענה על כל סוגי הצרכים.

חיים בוגרשוב

שאול טשרניחובסקי היה רופא, מתרגם ובעיקר אחד מגדולי המשוררים העבריים. בשנת 1898 יצא לאור ספר השירים הראשון שלו - "חזיונות ומנגינות".

100 שנה מאוחר יותר, מוגדר טשרניחובסקי (הרחוב...) כשינקין החדש של תל אביב. רחוב טשרניחובסקי הפך לרצף חנויות של מעצבות צעירות, חנויות וינטאג', חנויות תכשיטים ומספרות אופנתיות. בשנים האחרונות, רוחש הרחוב אמנים צעירים ותל אביביים יודעי דבר.

לפגוש את דיזינגוף בלילה

בוקר טוב, לילה טוב

במשך היום, רחוב דיזנגוף הוא שדרת המעצבים הגדולה והמובילה בישראל. הרחוב שוקק אנשים בכל גיל, וביניהם ניתן למצוא כלות רבות ובנות לוויתן, הבאות לשזוף עיניהן בבגד האחד והיחיד של האירוע המיוחד של חייהן...

עם רדת החשיכה, רחובות השכונה נצבעים באווירה אחרת. המרקם האנושי ברחוב מתחלף. היום העמוס והמרדף הבלתי פוסק אחר הישגים מתחלף ברצון משותף אחד - לבלות.

בפני תושבי האזור נפרשים אינספור מקומות בילוי איכותיים, החל ממועדוני הופעות מחתרתיים, הנותנים במה ראשונה לאומני מחתרת אשר לימים מכתיבים את הטון המוסיקלי בארץ, דרך בתי קפה מלאים ועד בארים ופאבים שוקקי חיים.

מאיר דיזנגוף

מאיר דיזנגוף נולד בשנת 1861 ולימים היה לראש העיר הראשון של תל אביב. דיזנגוף היה מראשוני המצטרפים להתארגנות תושבים לטובת להקמת עיר עברית חדשה - "אחוזת בית". ב1911 -, חמש שנים לאחר יסוד האגודה ולאחר הקמת גרעין העיר, נבחר דיזנגוף לראש הוועד ושימש בתפקיד זה עד לשנת 1922. כאשר קיבלה תל אביב מעמד של עיר, נבחר דיזנגוף לתפקיד ראש העירייה וכיהן בו עד יום מותו בשנת 1936. בתקופתו הגשימה תל אביב את יעודה וצמחה לעיר שמנתה 150,000 תושבים.

להתאהב באוכל, לאכול באהבה

בצלאל נמצאת בסמוך לחגיגת ריחות וטעמים, בתוך סביבה שהיא גן עדן של קולינריה. תרבות הפנאי המפותחת באזור יוצרת מגוון עשיר של העדפות בילוי, כאשר הנהנים העיקריים הם קודם כול ולפני הכול - התושבים.

כל השוהים באזור בצלאל, מתאהבים בכל רגע מחדש במגוון בתי הקפה התוססים, לצד מסעדות פיוז'ן ישראלי ייחודי במחיר לכל נפש.

שוק הכרמל התל אביבי, הנמצא בקרבתו של פרויקט בצלאל, מתפתח בתקופה האחרונה והופך דומה לשווקים התוססים והאטרקטיבים בערים הגדולות בעולם, דוגמת השוק של ברצלונה. המגמה העולמית מחלחלת גם לשוק הכרמל - מסעדות קטנות, איכותיות, בעלות אופי עממי ונגיש, המציעות אוכל ייחודי ומטבח מקומי מגוון ויוצא דופן.

לצאת לשופינג בשנקין

מנחם שינקין, שנולד בשנת 1871 ב"שטעטל", עיירה אּולַה שב בלארוס, ביקר בארץ והחליט לחקור את בעיות היישוב וההתיישבות. הוא חבר לקונגרס בלונדון וסיפר לצירים את מסקנותיו. המלצתו הייתה שבעלי האמצעים יעלו לארץ והמליץ למחוסרי האמצעים שלא יבואו.

שינקין היה אחד מהמתיישבים הראשונים באחוזת בית. בשנת 1910 הציע לשנות את שם השכונה "אחוזת בית" לשם "תל אביב", על- פי תרגומו של נחום סוקולוב לספרו של ארץ ישנה חדשה.

לצאת לבלות עם פלונית ואלמונית

הסמטאות פלונית ואלמונית, היוצאות מרחוב המלך ג'ורג', מספקות סיפור פיקנטי ורומנטי מימיה הראשונים של תל אביב.

שמן של הסמטאות כרוך זו בזו. שפירא, מייסדן, אשר רכש את החלקה בשנת 1922, ביקש לקרוא לסמטאות על שמו ועל שם אשתו סוניה שעזבה אותו, ובכך להשיבה אליו. אולם ראש העירייה דאז, מאיר דיזנגוף, התנגד לכך ששפירא יקבע את שמותיהם של הרחובות. המחלוקת הועברה אל מחלקת שמות הרחובות שהציעו את שמן ה"זמני" פלונית ואלמונית עד שיוחלט לגביהן.

לטייל בגן הכי מאיר

גן מאיר, הקרוי על שמו של ראש העיר הראשון, מאיר דיזינגוף, הוקם לכבוד יום הולדתו.

הגן, הממוקם בין הרחובות המלך ג'ורג' וטשרניחובסקי, הוא אי ירוק מושלם, עבר שיפוץ משמעותי בשנים האחרונות והפך למפלט מהמולת העיר. את האווירה הפסטורלית משלימות כמה וכמה מדשאות, בריכת פרחי מים גדולה, שטח משחק מוגדר לכלבים, מתחם שעשועים לילדים והרבה ירוק להנאת כל מי שמחפש הפסקה בעיר בלי הפסקה.